post-image

Pire Isırığı

Pire İlaçlama

Pire haşeresi gözle görülemeyecek kadar küçük olduğundan dolayı bireysel olarak mücadele edilmesi oldukça zordur. Eklembacaklılar gurubundan olan pire güçlü çengelleri sayesinde konakçısının üzerinde rahatlıkla barınabilmektedir. Kan emerek beslenen canlı halk arasında konakçı olarak da bilinmektedir. Birinci konakçısından aldığı hastalıkları ikinci sağlıklı olan konakçısına bulaştırabilmektedir. Pire ısırığı maruzuna kalan insanlar mutla doktor kontrolünden geçmelidirler. Yumurta ile çoğalmakta olan pire haşeresi yumurtalarını belirli bir yerde toplamak yerine farklı alanlara dağıtmayı tercih eder. Üzerinde barındığı insanların ve hayvanların kılları arasında da bu yumurtaları bırakabilmektedir.

İnsanların ve hayvanların kanını emerek beslenmekte olan böcek vücudunda taşımış olduğu hastalıkları rahatlıkla bulaştırabilir. Böcek ilaçlama sektörünün henüz gelişmediği yıllarda pire haşeresi yüzünden hayatını kaybeden pek çok insan olmuştur. Bulaştırmış olduğu hastalıklar arasında verem, dizanteri, tifo, deri döküntüleri, cilt hastalıkları, solunu zorlu ve astım gelmektedir. Bu hastalıklar insanların sağlıklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Dişi pire kan emdikten hemen sonra yumurta bırakabilmektedir. Bırakmış olduğu bu yumurtalar kısa süre içerisinde olgunlaşıp hızlıca üreye başlarlar. Pire ilaçlama yapılmadığı sürece bu zararlı haşereden kurtulmak mümkün değildir. Gözle görülemeyecek kadar küçük olduğundan dolayı insanlar tarafından fark edilmesi oldukça zordur.

Pire ısırığı deride kızarıklıklar, yanmalar ve kaşıntılar olarak kendisini göstermektedir. Bu yaralar uzun süre geçmemekte ve iz bıraka bilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktor kontrolünden geçilmelidir. Tozlu ve nemli ortamlarda yaşamayı seven bu canlı evde beslemekte olduğumuz evcil hayvanlarımız içinde tehdit oluşturmaktadır. Pire ilaçlama yapılırken mutlaka evcil hayvanlarımızın da veteriner kontrolünden geçirilmesi gerekir. Haşere ilaçlama firmamız pire ve diğer tüm böceklerin ilaçlaması için günün her saat etkili ve kaliteli ilaçları ile hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir