Pest Kontrol

Pest Kontrol Nedir, Hangi Alanlara Yapılır
Yaşam alanlarımızın istenmeyen misafirleri olan ve yaydıkları bakteriler ile sağlığımızı olumsuz etkileyen haşereler, bazı türleri virüs taşıyıcılı yaptığı gibi bazı türleri zehir taşıdığından, hayati tehlikeye yol açabilecek durumlar ile bulaşıcı hastalıklara yol açabilmektedir. Bu nedenle gerek ev, ofis gibi alanlarda, gerekse fırın, restoran, yemekhane gibi gıdaların bulunduğu alanlarda pest kontrol yaptırmak büyük öneme sahiptir. Böcek ya da fare ilaçları kullanılarak yapılan ilaçlamaların, sağlık anlamında kısa ya da uzun vadeli olumsuz sonuçlara yol açmaması için, kaliteli nitelikteki ilaçlar ile ve yalnızca profesyoneller tarafından haşere mücadelesi yapılması gereklidir. Pest kontrol ile kapalı ya da açık alanlardan mücadele edilen böcek ve farelerin neden olduğu sağlık sorunları ciddi boyutta olduğundan, ilaçlama önem verilmesi ve düzenli olarak yapılması gereken bir uygulamadır.

Haşere Kontrol Türleri
Zararlı canlıların birçok türü bulunduğu gibi, neden oldukları zarar ile yaşama alanları ve beslenme şekilleri de çeşitlilik gösterir. Bu nedenle her haşere ya da kemirgen türü için tek tür ilaç kullanılarak aynı yöntem ile uygulama yapmak çözüm sağlamaz. Sıvı, katı ya da toz ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilen böcek ilaçlaması; buharlama, püskürtme, enjekte ya da ilacın doğrudan yerleştirilmesi gibi yöntemler ile yapılabilir. İlaçlama türleri ve tekniklerinin belirlenmesinde zararlı canlının türü önem taşıdığı gibi, uygulamanın yapılacağı alan da son derece önemlidir. Besin maddelerinin kaldırılamayacak durumda olduğu restoran, gıda üretim fabrikası gibi alanlar ya da alerjik reaksiyonların oluşabileceği ve steril tutulması zorunlu olan hastane, sağlık ocağı gibi mekanlarda haşere kontrol yapılırken, alanın türünün göz önünde bulundurulması şarttır. Gelişmiş ilaçlama makinaları kullanılarak gerçekleştirilen pest kontrol işlemleri, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve yasal olarak faaliyet gösteren firmalar aracılığı ile yapılmalıdır.

İlaçlama Fiyatları
Ev, fabrika, bina, park ve bahçe gibi alanlar başta olmak üzere, tüm mekanlar için gerçekleştirilebilen böcek ve fare ilaçlama uygulamalarının fiyatı, kullanılan ilacın miktarı doğrultusunda değişir. Son derece pahalı olan böcek ilaçları, büyük alanlarda daha fazla kullanıldığından ilaçlama fiyatları artış göstereceği gibi; ev, küçük ofis, bakkal gibi alanlarda daha az kullanılacağından, nispeten daha ucuz olacaktır. İlaçlama ücretleri, alana göre belirlendiği gibi, zararlı canlının türü ve kullanılacak yöntem de maliyetlerde rol oynar. Bununla birlikte, böcek ilaçları kalitesi bazında farklılık gösteren böcek ilaçlama fiyatları için, ucuz maliyetler ile uygulama yapan firmaların kalitesi konusunda dikkatli olmak ve yapılan uygulamanın sağlıksal sorunlara yol açmayacağından emin olmak gereklidir. Ucuz haşere ilaçları kullanılarak gerçekleştirilen fumigasyon, zararlı canlıların yok olmasını sağlayamayacağı gibi başta solunum yolları olmak üzere, birçok hastalığı tetikleyecek ve ciddi zehirlenmelere dahi yol açabilecektir. Bu nedenle pest kontrol için yasal ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ilaçlama şirketleri tercih edilmeli, kullanılan ilaçların kalitesi detaylı şekilde öğrenilmelidir.

böcek ilaçlama ümraniye metkim böcek ilaçlama