Hamam Böceği ilaçlama

Halk arasında kalorifer böceği veya kakalak olarakta bilenen Hamam böcekleri eklem bacaklılar grubunda incelenir. Hamam böceklerinin vücut yapısı küçüktür, altı ayağı ve başucunda antenleri vardır. Hamam böcekleri farklı boylarda olabilirler genelde 3 – 5 cm kadar olsalar da 10 – 12 cm’yi bulan türleri de vardır. Hamam böcekleri yaşadığı ortama bağlı olarak farklı renkler taşır kanatlarının olmasına rağmen ulaşımını yürüyerek sağlarlar. Hamam böceği yapı olarak çok dayanıklıdır sıcağa, soğuğa ve radyo aktif maddelere karşı direnç gösterirler. Bir insan ultra viyole ışığı veya radyasyona çok kısa bir süre dayanabilir fakat hamam böcekleri ultra viyole ışığı veya radyasyona maruz kaldığı zamanda etkilenmez. Bu bakımdan hamam böcekleri ile ilkel mücadeleler kesinlikle çözüm vermez hamam böcekleri ile karşılaşıldığı anda profesyonel hamam böceği ilaçlama şirketleri ile irtibata geçmeniz gerekir.

Hamam böcekleri bir kere çiftleşirler ve bu onlara ömürleri boyu yeterli olur. Hamam böcekleri yılda 4 – 5 defa yumurta bırakırlar ve her yumurta bırakma döneminde onlarca yumurta bırakırlar. Hamam böceklerinin bıraktıkları yumurtaların lavralaşma dönemi bulundukları ortamın sıcaklığına bağlı olarak 15 veya 25 gün sürer.

Hamam böcekleri yumurtalarını evlerimizin çatı araları, bodrumları, duvar çatlakları ve parke altlarına bırakırlar. Bir hamam böceğinin ortalama ömrü 2 – 2,5 yıl kadardır . Hamam böceklerinin kafası kopsa dahi bedenleri bir hafta kadar yaşar.

Hamamböceğinin Zararları

Hamam böceği halk arasında bilinen adı ile kalorifer böceği hastalıkların yayılmasında en etkin rolü oynayan haşeredir. Hamam böceği mücadelesinde ilkel yöntemler kesinlikle çözüm getirmez. Amerikan hamam böcekleri insanların gıda ürünlerini de tüketirler. Hamam böcekleri besinlerimizden tükettiği zaman üzerlerine dışkısını, ağız salyasını ve yumurtalarını bırakırlar ve bu gıda malzemelerini tüketen insanlarda çeşitli hastalıklar görülür. Hamam böcekleri beslenmesinde her türlü pisliği ölmüş böcek leşlerini, diğer haşere ve kemirgenlerin dışkılarını yerler.

Gıda zehirlenmelerinin %95’i hamam böceklerinin salya, dışkı ve yumurtalarını bıraktığı besin maddelerini insanların tüketmesi ile gerçekleşir. Bunun yanı sıra hamam böceklerinin insanlara bulaştırdığı başlıca hastalıklar vardır. Bunlardan bazıları; dizanteri, veba, grip, hepatit, verem, astım ve alerjik reaksiyonlardır.

Hamamböceklerinin Türleri

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Alman hamam böcekleri evlerimize pis ortamlardan giriş yaptıkları ve bizim besin maddelerimizi kullanmaları nedeniylen insanlar için başlı başına tehlike oluştururlar. Alman hamam böceği ilaçlamasında kullanılan ilaçlar diğer hamam böceklerinin ilaçlamasında kullanılan ilaçlar ile aynıdır. Hamam böceği ilaçlamasında hamam böceğinin sıklığına bağlı olarak farklı ilaçlama metotları uygulanır. Alman hamam böceği ilaçlamasında yoğun kokulu sıvı ilaçların yanı sıra jel adı verilen ilaçlama yöntemi de kullanılabilir.

Alman hamam böceğini diğer türlerinden ayıran en belirgin özelliklerden bazıları renklerinin kahverengi yapılarının ise daha küçük olmasıdır. Alman hamam böceklerinin boy ortalaması 1 ile 1,5 cm arasıdır. Alman hamam böcekleri kendi türleri arasında en çabuk ve en fazla üreyen türdür. Alman hamam böcekleri diğer türlerine nazaran çok daha aktiftirler.

Alman hamam böcekleri ışığı sevmezler ve geceleri aktifleşirler. Alman hamam böcekleri sıcak ve nemli ortamları severler.

Alman hamam böcekleri evlerimize yeni aldığımız bir eşyadan ya da lağım ve lavabo boşluklarından giriş yaparlar. Alman hamam böceği ile ferdi mücadeleler kesinliklen sonuç getirmez. Alman hamam böceğine rastlanan ortamda etkin ve periyodik bir ilaçlama yapılması şarttır.

AMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ

Amerikan hamam böceği türleri arasında en büyük olanıdır. Amerikan hamam böceğini diğer türlerinden ayıran en belirgin özelliklerden birisi renklerinin sarı olmasıdır.

Amerikan hamam böcekleri yalnız yaşamayı sevmezler genelde toplu halde yaşarlar. Evlerimizde toplu hallerde görülürler. Amerikan hamam böceğinin evlerimizde en sık görüleceği yerler bodrum, çatı araları, banyo, lavabo ve mutfaklardır.

Evlerimize pis ortamlardan giriş yapan ve bizim kullanmış olduğumuz gıda malzemelerini tüketen amerikan hamam böcekleri, insanlara hastalık bulaştırmakta çok etkin bir rol oynarlar.

Amerikan hamam böceği ilaçlamasında ferdi çalışmalar sonuç vermediği gibi kullanılan yanlış ilaçlar sayesinde amerikan hamam böcekleri daha da direnç kazanırlar ve sorun içinden çıkılmaz bir hal alır. Amerikan hamam böceği ilaçlamasında mutlaka profesyonel amerikan hamam böceği ilaçlama firmaları ile irtibata geçmelisiniz.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ

Hamam böceği ailesinin bir ferdi olan oryantal hamam böceklerini diğer türlerden ayıran en belirgin özelliklerden birisi renklerinin siyah veya çok koyu kahverengi olmasıdır. Oryantal hamam böcekleri evlerimize en kolay lağım sularını kullanarak giriş yaparlar. Oryantal hamam böcekleri halk arasında bilinen adı ile ” karafatma ” pis ortamlardan evlerimize giriş yapmalarının yanı sıra her türlü pislikle beslendikleri için insan sağlığı için başlı başına tehtit oluştururlar.

Oryantal hamam böcekleri bizim gıda malzemelerimizi de tüketirler ve tükettikleri besinlerin üzerinde ağız salyasını ve dışkılarını bırakırlar buda gıda malzemelerini tüketen insanların gıda zehirlenmesi geçirmesine neden olur.

Oryantal hamam böceklerinin boy ortalaması yaşadığı ortama göre değişir. Oryantal hamam böceklerinin boy ortalaması 3 – 4 cm’dir. Oryantal hamam böcekleri yaz aylarında sık görülür fakat kış ayların yuvalarına çekilirler.

Oryantal hamam böcekleri çok hızlı çoğalırlar. Her yumurtlama döneminde yüzlerce yumurta bırakırlar. Oryantal hamam böceği ilaçlamasında korsan ve amatör ilaçlama firmalarından uzak durun. Korsan ve amatör ilaçlama firmalarının yaptıkları ilaçlama oryantal hamam böceği sorununu ortadan kaldırmadığı gibi kullandıkları ilaçların tarım kökenli ve kanserojen madde içermesinden dolayı insan ve çevre sağlığı üzerinde geri dönüşü ve telafisi mümkün olmayan sıkıntılar yaşatabilir.

Hamamböceği Hakkında Merak Edilenler

1- HAMAM BÖCEKLER NE İLE BESLENİR?

Hamam böcekleri açıkta bulunan her türlü maddeyi tüketir. Hamam böcekleri ölmüş böcek leşlerinden pişmiş yiyeceklere kadar buldukları her şeyi yerler.

2- HAMAM BÖCEKLERİ HANĞİ HASTALIKLARI BULAŞTIRIR?

Hamam böcekleri hastalık vektörleridir. Hamam böcekleri hastalıkları insanlara gıda yolu ile bulaştırır. Hamam böcekleri ısırdıkları besinlerin üzerlerine ağız salyasını, dışkısını ve pis ortamlardan getirdiği virüs ve mikropları bırakırlar ve bu besinleri tüketen insanlar gıda zehirlenmesi geçirirler.

Hamam böceğinin bulaştırdığı başlıca hastalıklar; verem, hepatit, dizanteri ve alerjik reaksiyonlardır.

3- HAMAM BÖCEKLERİ İLE NE ZAMAN KARŞILAŞILIR?

Hamam böcekleri dünyanın her kıtasında ve her ülkesinde yaşayabilir. Yaşam koşulları her ne olursa olsun çok sıcak veya çok soğuk bölgeler gözetmeksizin hamam böcekleri ile karşılaşılabilir. Hamam böcekleri ile 7/24 saat hangi mevsim olursa olsun karşılaşılabilir.

HAMAMBÖCEĞİ İLE MÜCADELE

Hamam böceği ile mücadele çok önemlidir. Hamam böceklerinin çok hızlı üremeleri ve tam bir hastalık vektörü olmaları hamam böceği mücadelesini şart kılar. Hamam böceği ile mücadelede ilkel yöntemler kesinlikle sonuç vermez. Hamam böceği ilaçlamasında korsan ve amatör firmalardan kesinlikle uzak durmalısınız.

Korsan firmaların kullandıkları ilaçlar tarım kökenli kanserojen madde içeren ilaçlardır. Korsan firmaların kullandıkları ilaçlar insan ve çevre sağlığına çok zararlıdır. Korsan firmaların yaptıkları ilaçlama sonucunda hamam böceği sorunu ortadan kalkmadığı gibi kullandıkları ilaçlar yüzünden insan ve çevre sağlığında geri dönüşü olmayan sıkıntılar yaşanabilir.

Hamam böceği ilaçlaması profesyonel hamam böceği ilaçlama şirketleri tarafından yapılmalıdır. Hamam böceklerinin bıraktıkları yumurtalar ilaçlama esnasında kullanılan özel ilaçlar sayesinde yanar ve hamam böceği sorunu ortadan tamamen kalkmış olur.

Leave a Reply

böcek ilaçlama ümraniye metkim böcek ilaçlama