Dana Burnu İlaçlama

Danaburnu 3,5-4cm boyunda, eklem bacaklı bir böcektir. Böcek açık ve koyu kahve renklerden oluşur. Dana burnu haşeresinin bedeni, sık, kısa, kadife sarımsı tüylerle örtülüdür. Danaburnunun başındaki antenleri kısadır, gözleri petek gözdür, küçük yapılıdır, ön bacakları kısa ve yassı biçimde gelişmiştir. ön kanatları da kısadır. Arka kanatları kapalı durumda iken kuyruk biçiminde görülür.

Danaburnu ses duyamaz, fakat erkek danaburnu ses çıkartabilir. Dana burnu gündüzleri, toprak altında 10-20cm derinlikte yaşar. Gündüz toprak altında olan danaburnu gece olunca toprak üzerine çıkar. Danaburnu haşere ilaçlama kumlu, killi, hafif toprakta yaşar. Dana burnu çiftleştikten sonra mayıs ve haziran ayında yumurtalarını toplu halde toprak içerisine gömer. Dişi danaburnu her çoğalma döneminde 200–300 tane yumurta bırakır. 10–20 gün sonra danaburnu yumurtalarından yavrular çıkmaya başlar. Dana burnu yumurtaları içerisinden çıkan yavru dana burnu yazın gelişir kış gelince 2.ve 3. dönemlerini geçiririler. Yavrular ilkbahar ayı gelince beslenme ve gelişime devam eder. 5 döneminden sonra yavru dana burnu ergin temmuz ve ağustos ayında ergin olur. Erginleşen danaburnu gelen ilkbaharda yumurtlamaya başlar.

Danaburnu İlaçlama

Danaburnu süs bitkisi ve sebzelere zarar verir. Yeni filizlenen genç bitkilere daha fazla zararı vardır.Bu haşere için özel üretilmiş ilaçlama yöntemleri vardır. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki sık sorulan sorulardan cevabını bulabilirsiniz.

Danaburnu nasıl beslenir?

Danaburnu bitkisel beslenen bir böcektir. Danaburnu ekili arazilere aşırı derecede maddi zararlar vermesinden dolayı çiftçilerin en büyük düşmanıdır. Danaburnu bitkilerin köklerini ve yeni filizlerini yer, bitkilerin ürün kalitesini düşürür ve kurumasına neden olur. Evlerde ise saksı ve süs bitkilerini kemirerek çürümelerine ve kurumasına neden olur.

Danaburnu neye benzer?

Danaburnu yumuşak kısa tüylü, renkleri genelde siyah ve kahverengi olan böceklerdir. Kanatlıdır ve uçabilir. Eklembacaklılar türünden olan danaburunlarının boyları ortalama 3-4cm’dir. Danaburunlarının kulakları sağırdır ama erkek olanları yüksek ses çıkarabilirler. ölene kadar 5-6 kere deri değiştiren danaburunlarının düşmanı kümes hayvanları ve kuşlardır.

 

Leave a Reply

böcek ilaçlama ümraniye metkim böcek ilaçlama