Çiyan İlaçlama

Çiyan, etkili bir zehri olan omurgasız bir canlıdır. Uzun ve ince vücut yapısına sahip olan çiyanlar, görünümü itibarı ile kırkayak böceğine benzerler. Bu nedenle çiyan böceğini kırkayak böceği sanan birçok insan çiyan tarafından ısırılıp zehirlenir. Vücudu boğumlar halinde olan ve her vücut boğumunda 2 çift ayak bulunan çiyan böceğinin ayakuçları çok zehirlidir. Vücutlarının alt kısımlarında yaklaşık 100’ün üzerinde birçok ayak bulunur. Çiyan böceklerine dünyanın her yerinde rastlamak mümkündür. Boyları ve renkleri türlerine ve yaşam alanlarına göre değişen çiyanların boyları ortalama 30 cm kadar olan çiyan böceklerinin renkleri genellikle siyah, kırmızı, kahverengi, mavi ve sarıdır. Çiyanlar dağlık bölgeleri ve çayırlık alanları severler. Bu alanlarda taşların altlarında, kayaların diplerinde, çalıların ve yaprakların altlarında yaşarlar.

Çiyan yuvasını toprağı içine açtığı deliklere yapar. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmurların sık yağması ile yuvası bozulan çiyan kendisine güvenli bir yer bulmak amacıyla ev içlerine yönelirler. Bina içine giren çiyan ilk olarak nemli bölgeler olan bodrum ve çatı gibi alanlara yerleşir. Bina ve ev içine giren çiyan çok tehlikelidir. Bir çiyanın bir insanı sokması durumunda hayati tehlike oluşmaktadır. Bu nedenle ev içinde çiyan görülmesi durumunda acilen bir ilaçlama şirketini arayıp, çiyan ilaçlama talebinde bulunulmalıdır. Çiyana el ile temas etmek kesinlikle çok tehlikelidir.

Çiyan sokması durumunda insanlarda kısmi felç görülebilir. Bu durum çiyan zehri ile alakalı olarak ölümle bile sonuçlanabilir. Gündüz saatlerinde yuvalarında dinlenen çiyanlar, geceleri daha aktif olup, beslenmek amacı ile gezerler. Çiyanların zehirlerinin etkisi yaşam alanlarına ve türlerine göre değişir. Örneğin çöl ortamında yaşayan bir çiyan, diğer alanlarda yaşayan çiyanlara göre daha zehirlidir. Bunun nedeni çöllerde yaşayan çiyan türlerinin suyu daha az tüketmeleri nedeniyle vücutlarında ki zehri daha az dışa atmalarından kaynaklanır.
Çiyan böceği beslenmesini doğal ortamlarda yaşayan küçük böcekler ile sağlar. Çiyan beslenmesi şu şekildedir. Çiyan önce avını önce ısırıp felç ederek etkisiz hale getirir. Daha sonra zehrin etkisi ile parçalara ayrılan avını yemeye başlayan çiyan beslenmesini bu şekilde gerçekleştirir. Çiyan sokması sonucu ısırılan kişilerde ilk olarak şişme ve kızarıklık görülür, bir süre sonra acı, kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma ve baş ağrısı gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Yumurtlama sistemi ile çoğalan çiyanlar çiftleşme sonrası onlarca yumurta bırakır. Ortam sıcaklığının etkisine göre olgunlaşan çiyan yumurtalarından yavrular çıkar. Çiyan ısırması durumunda yapılması gereken ilk müdahale yaranın birkaç cm üzerinden sıkıca bağlamak ve bu yolla kan akışını yavaşlatmak olmalıdır. Ardında bu kişinin acilen bir hastaneye ulaştırılması gereklidir. Çiyan görüldüğü anda çiyan ilaçlaması ile yok edilmesi gereken bir canlıdır. Ferdi olarak çiyan ilaçlama yapmak çok tehlikelidir.

Çiyan ilaçlaması yapmak profesyonel ve yasal çalışan ilaçlama şirketlerinin işidir. DCS böcek ilaçlama şirketimiz sağlık bakanlığı onaylı bir şirket olup, kullandığımız ilaçlar ziraat mühendislerimiz tarafından özel olarak hazırlanmaktadır. DCS ilaçlama olarak, çiyan ilaçlama ve her türlü haşere ilaçlama hizmeti ile sizlere günün her saati hizmet vermektedir.

1- Çıyan nasıl zehirler?
Çiyan zehirli, zararlı bir haşeredir. Böceğin zehri ayak kısmında bulunur. Avını ayağındaki zehirle yakalar ve etkisiz hale getirir. İnsanlar yaklaştığında, korunmak amacı ile zehirler. Deride kızarma, yanma, kaşınma, kabarma belirtileri görülür.

2- Çiyanlar nasıl beslenir?
Çıyan, beslenmesini etçil sağlar. Leşler üzerinde dolaşarak da beslenme sağlar, çeşitli hastalık mikroplarını üzerinde barındırır. Çiyan ufak haşere türlerini yakalar ve yer, bunun yanı sıra fare, kurbağa da çıyana yem olmaktan kurtulamaz. Ağız parçaları oldukça küçük olduğundan, yakaladığı avını oldukça yavaş tüketir.

3-Çiyan neye benzer?
Çıyan, farklı boyutlarda olan, bölmeli bedeninin her bölümünde 1 çift ayak bulunan bir böcek türüdür. Ayak kısımlarında zehir vardır, Kırkayak böceği ile aynı değildir fakat benzerlik gösterir. Siyah, kırmızı, mavi, kahve, sarı renklerde görülür. Dar ve uzun bedene sahiptir nemli sıcak yerlerde yaşar.

4- Çıyan hastalık taşır mı?
Çiyan böceği etçil beslenmesinin yanında, leş yiyerek beslenme sağlar. Leşlerin üzerindeki bakteri ve mikropları insana bulaştırır. Açık olan cam, kapı vb yerlerden içeri girebilen çıyan gıdalarınız üzerinde gezebilir, üzerindeki mikropları bize bulaştırabilir.

5- Çiyanlar nerede yuva yapar?
Çiyan sıcak ve nemli yerlerde yaşar. Yuvasını da taş ve kaya altı, toprak altı gibi yerlerde yapmayı tercih eder. Toprağı kazarak yumurtalarını da buralara bırakır. Çıyan yuvası bozulduğunda, iç alanlara gelebilir.

6- Çıyan nasıl ilaçlanır?
Çıyan ilaçlaması kokulu sıvı ilaçlama ile yapılmalıdır. Kokulu sıvı ilaçlama birçok zararlı haşere üzerinde etkili bir ilaçtır. İlaç haşerenin olduğu alana yeterli miktarlarda uygulamalıdır. Püskürtme yöntemi ile motorlarla yapılır. Çıyan görüldüğü anda bizlerle 7 gün 24 saat irtibat kurabilir, yardım alabilirsiniz.

7- Çiyan zehirlemesinden sonra nasıl belirtiler görülür?
Çiyanın ayaklarında zehir bulunur. Avlanmak için ayaklarındaki zehri kullanır. Çiyan avını zehirler ve öldürür, uzun sürede yer ve beslenir. İnsanı zehirlemesi durumunda deride kaşıntı, kabarıklık, kızarma gibi belirtiler görülür, çıyan sokması kısmi felce neden olur. Halsizlik, mide bulantısı ve baş dönmesi görülen belirtilerdir. Doktora gidilmesi gerekir.

Leave a Reply

böcek ilaçlama ümraniye metkim böcek ilaçlama