Bit İlaçlama

Bit zararlısının büyüklüğü 1,3mm arasında değişir, bit rengi, beyaz, sarı, siyahtır. Bit haşeresinde gözler, duyargalar ve ağız parçaları böceğin başındadır. Bazı bit türlerinde göz bulunmaz; bulunanlarda da bu organ yalnızca ışığa ve karanlığa duyarlıdır. Bit böceğinde duyargalar kısadır. Bit insan bedeninde, bulunduğu canlının üzerinde kaşıntıya neden olur. Başta kaşıntıya neden olur. Bit insan ve hayvanların kanını emerek yaşar.

Ergin bit günde 4–5 defa kan emer. Bit yumurtasına sirke adı verilir, sirke beyaz renktir. Yumurtadan çıkan bit 10–15 günde ergin olur. Bit yumurtalarını kıl diplerine yapıştırır. Baş biti insanda, ense ve kulak arkası kısımlarında yerleşir, ışıktan kaçar. Vücut biti diğer bit türlerinden daha büyük olur.

Bit Nasıl Bulaşır

Vücut biti yumurtasını çamaşırlarımızın dikiş aralarına bırakır. Bit insandan insana çok çabuk geçer. Ortak kullanılan eşyalar yastık, kıyafet, çanta, tarak, kıyafet vb eşyalar bitin bulaşmasını kolaylaştırır. Kalabalık yaşanılan alanlarda da bit hızlı yayılan bir parazittir. Bit oluşmadan korunmak amaçlı bit ilacı kullanmayın, bitlenmeden bit ilacı kullanmak bitlenme durumunda faydasız kalır ve bitin bağışıklık kazanmasını sağlar. Bitlendiğinizi anlarsanız, bit üremeye başlamadan hemen bir doktora gitmeniz gerekir. Bit kan emmesinden dolayı çeşitli hastalıkların bulaşmasında rol oynar. Bitten bulaşan bazı hastalık isimleri; tifüs, humma, deri döküntüleri, iltihaplı ve lezyonlu lekeler bitle bulaşan bulgulardır. Bit hasta ve yaşlı hayvanlarda halsizliğe ve ölüme neden olur.

Bit nasıl bulaşır?

Bit çok hızlı çoğalan ve insandan insana çabuk bulaşan bir parazittir. Bitlenmenin pislikle ilgili olduğu yaygın ama yanlış bilinen bir konudur. Aksine sağlıklı ve temiz saçı daha çok tercih eder. En yaygın belirtisi başın şiddetli bir şekilde kaşınmasıdır. Bitler canlılar arasında çok hızlı bulaşan haşerelerdir. Tarak, fırça, şapka, yastık, eşarp ve tüylü oyuncaklar gibi kimi zaman ortak kullanılan kişisel eşyalar sayesinde çok daha çabuk yayılırlar. Bu tip eşyaları paylaşmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bit bulaştığı nasıl anlaşılır?

Bitlenin en belirgin sebebi kafa derisinin şiddetli şekilde kaşınmasıdır. Biti tespit etmek için saç derisi dikkatle incelenmelidir. Işıktan kaçan bitler pek görülmez fakat saç kılına yapışmış olan yumurtaları (sirkeler) rahatlıkla görülebilir.

Bit nasıl ürer?

Bit yumurtlama yöntemi ile ürer, yumurtalarına sirke adı verilir. Bit yumurtalarını salgılarıyla saç diplerine yapıştırır. Bit yumurtaları çok sıkı yapıştığından normal su ile temizlemek mümkün değildir. Bit yumurtaları (sirkeler) olgunlaşınca yeni yavru bitler çıkmaya başlar.

Bit nasıl ilaçlanmalıdır?

Bit insanda görüldüğünde ilk olarak doktor gidilmeli ve doktorun tavsiye ettiği ilaçlar uygun şekilde kullanılmalıdır. Bit yumurtaları ev içerisinde etrafa dağılmış olabileceğinden alanın ilaçlama yapılması gerekir. Bit ilaçlamasında sıvı kokulu ilaçlar kullanılmalıdır.

Leave a Reply

böcek ilaçlama ümraniye metkim böcek ilaçlama